Gayrimenkul Sektörü Aydınlanma Yaşıyor!

ERA Life Bodrum Brokeri Burcu Güngör Tezal ile söyleşi...

Koronavirüs gayrimenkul piyasasını nasıl etkiledi?

Talep patlaması yaşıyoruz. Pandemi süreci başladığında verdiğim bir röportajda normalleşme başladığında talep artacak demiş ve fiyatların da artan talep ile yükselmesini beklediğimi söylemiştim. Tam olarak beklediğim yönde gerçekleşti. Artan talebin ve kredi destek paketlerinin de etkisiyle gayrimenkul fiyatları yükselmeye başladı.

En temel ihtiyacımız olan barınma; yani evlerimizin sığınağımız, yuvamız, kalemiz olduğunu hep birlikte yaşayarak daha iyi anladık. Uzun süre karantinada kalan ve bilhassa büyük metropollerde yaşayan insanlar bunaldıkları için finansal durumlarına paralel olarak büyük, bahçeli, müstakil, havuzlu villalara yoğun ilgi göstermeye başladı. Müstakil kelimesinin altını çizmek istiyorum; salgından izole yaşayabilmek için müstakil evler talep ediliyor.

Yaşadığımız süreç emlak pazarlamasında neleri değiştirdi?

Gayrimenkul satış sektörü adeta bir ‘aydınlanma’ yaşıyor. Covid-19 sürecinde alternatif pazarlama kanalları yaratma arayışı herkes tarafından konuşulur oldu. Lüks konutların satışında seri ilan siteleri zaten istenilen sonuçları genellikle vermiyor. Geleneksel, eski yöntemler ile satış yapmak isteyen mülk sahipleri ve inşaat firmaları istedikleri sonuçları alamıyor. Satış-pazarlama kabiliyetlerinin artırılması için haber sitelerinde görünüp gayrimenkullerinizi seri ilan sitelerinin dışına çıkarıp, stratejik PR ile diğerlerinden sıyrılmanız lazım. Pazarlamayı güçlendiren en önemli etken funnel yaratmak.

Bodrum’da Gayrimenkul fiyatları ne yönde hareket ediyor?

Bodrum sadece Türkiye ‘nin değil bütün dünyanın gözdesi. Dünyanın talep ettiği gayrimenkul çeşitliliği burada var.İstatistik verilere baktığımızda Bodrum yarımadasının tamamında, yarımada genelinde her yıl ortalama %15 değer artışı görüyoruz. Bu bazı bölgelerde % 40’a kadar çıkabiliyor.

Bodrum’da inşaat firmaları satışlarını nasıl yönetiyorlar?

Genel olarak hem konut üretip hem de ürettikleri konutları kendileri satmak istiyorlar. Oysa ki; imalat ile pazarlama farklı alanlar ve uzmanlık gerektiren meslekler. Satış ofisleri açarak yoldan geçenlere konut satabileceğiniz yöntemler artık sonuç vermiyor. Pazarlama bizim akademik olarak eğitimler aldığımız ve çok çeşitli dijital ve fiziki kanallar ile uyguladığımız stratejilerle sonuç aldığımız uzmanlık alanımız.

Turizm sektörü nasıl etkilendi?

Sezonluk yazlık konut kiralamalarına çok yoğun bir ilgi var. Aylardır karantinada olan aileler stress atmak ve tatil istiyor. Denize yakın ve müstakil evler tercih ediliyor.

Bunları da beğenebilirsin